×

यी ४ गल्ती, जसले युरिक एसिड बढाउँछ

यी ४ गल्ती, जसले युरिक एसिड बढाउँछ

हाम्रो शरीरमा हरेक रसायनको निश्चित मात्रा हुन्छ । यी रसायनको मात्रा बढे वा घटाउँदा धेरै स्वास्थ्य समस्याको सामना गर्नुपर्ने हुन्छ । युरिक एसिडमा पनि त्यस्तै हुन्छ । शरिरमा युरिक एसिड बढ्दा जोर्नी दुख्ने, उच्च रक्तचाप हुने र बस्न गाह्रो हुने हुन्छ । वास्तवमा युरिक एसिड रगतमा पाइन्छ । खासमा केही खानेकुरा खाँदा युरिक एसिड बढ्न सक्छ । तर कतिपय अवस्थामा तपाईको गल्तीका कारण युरिक एसिड पनि बढ्न सक्छ ।

१. मोटोपना
युरिक एसिड बढ्नुको प्रमुख कारण ‘मोटोपना’ हुन सक्छ । यदि तपाईको तौल नियन्त्रणमा छैन भने तपाईलाई समस्या हुन सक्छ । अत्यधिक तौलले तपाईलाई धेरै समस्या निम्त्याउन सक्छ । मोटो व्यक्तिमा युरिक एसिड हुने सम्भावना बढी हुन्छ । त्यसैले तौल नियन्त्रणमा राख्नु निकै जरुरी छ ।

२. मांसाहारी
जे होस्, मांसाहारी स्वास्थ्यका लागि निकै राम्रो मानिन्छ । तर मांसाहारी धेरै खाँदा शरीरमा युरिक एसिडको मात्रा बढ्न सक्छ । जसको शरिरमा युरिक एसिड बढेको छ, उनीहरुले मासुको सेवन गर्न हुँदैन् । वास्तवमा, नन–वेजमा प्युरिनको मात्रा पाइन्छ, यसले युरिक एसिड बढाउन सक्छ र तपाईलाई समस्या हुन सक्छ ।

२. रक्सी र चुरोट
रक्सी र चुरोट दुवै स्वास्थ्यका लागि हानिकारक छन्। यदि तपाईं दैनिक रक्सी र चुरोट पिउनुहुन्छ भने, यसले तपाईंको शरीरमा यूरिक एसिडको मात्रा बढाउन सक्छ । वास्तवमा, रक्सी पिउनाले शरीरलाई डिहाइड्रेट गर्छ र यस्तो अवस्थामा शरीरबाट विषाक्त पदार्थ बाहिर निस्कन सक्दैन। शरीरबाट विषाक्त पदार्थ बाहिर नपाउँदा जोर्नी दुख्ने समस्या सुरु हुन्छ । त्यसैले आजैबाट मदिरा सेवन बन्द गर्नुपर्छ ।

४. दही
धेरैले दैनिक दही खाने गर्छन् । आयुर्वेदका अनुसार अमिलो दही खाँदा शरीरमा युरिक एसिड बढ्छ । तसर्थ, जोर्नी दुख्ने व्यक्तिहरूले अमिलो दहीलाई पूर्णतया त्याग्नु पर्छ । यसका अलावा अमिलो फलफूल र अन्य अमिलो चिजको सेवनबाट पनि टाढा रहनुपर्छ । अमिलो फलफूलमा प्रशस्त मात्रामा पौष्टिक तत्व पाइने भएतापनि यसले युरिक एसिड बढाउन सक्छ ।

यदि तपाईलाई पनि युरिक एसिड बढ्ने समस्या छ भने आजैबाट नगर्नुहोस् यी गल्तीहरु तपाईका यी बानीहरूले तपाईलाई धेरै सामान्य र गम्भीर रोगहरूको जोखिममा पार्न सक्छ । युरिक एसिड बढेको कुनै पनि लक्षण देखिएमा तुरुन्त चिकित्सकसँग परामर्श लिनुहोस् ।

Post Comment