×

जाडोमा बालबालिकाको स्वास्थ्यका लागि उपयोगी ५ सरसफाइ टिप्स

जाडोमा बालबालिकाको स्वास्थ्यका लागि उपयोगी ५ सरसफाइ टिप्स

जाडो मौसम बालबालिकाका लागि बढी हानिकारक हुनसक्छ । साना बालबालिकाको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता कमजोर हुन्छ । कमजोर रोग प्रतिरोधात्मक क्षमताका कारण बालबालिकामा सजिलै रोग लाग्न सक्छ । रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन बालबालिकालाई स्वस्थ आहार र स्वस्थ जीवनशैली अपनाउन सल्लाह दिनुपर्छ । जाडो मौसममा घाँटी दुख्ने, रुघाखोकी, ज्वरो, रुघाखोकी, रुघाखोकी, छाला रोग आदिको जोखिम बढ्छ । यी रोगहरूबाट बच्नका लागि तपाईंले केही सजिलो टिप्सको मद्दत लिन सक्नुहुन्छ।

१. दैनिक स्नान
बच्चालाई जाडोमा हरेक दिन नुहाउन सल्लाह दिनुहोस्। चिसोका कारण बच्चाले नुहाउन नसकेमा मनतातो पानी र स्पन्जको सहायताले शरीर सफा गर्ने । बच्चाको न्यानो लुगा पनि सफा राख्नुहोस्। दिनहुँ न्यानो कपडा सफा गर्नुहोस् र बच्चालाई लगाउनुहोस्। जाडोमा कम पसिना आउँछ जस्तो लाग्छ तर हरेक मौसममा शरीरको सरसफाई आवश्यक हुन्छ ।

२. हात सफा राख्ने
जाडोमा संक्रमित हातले खानेकुरा खाँदा शरीर रोगको घर बन्ने गर्छ । साना बालबालिका सरसफाइमा ध्यान नदिँदा बिरामी पर्छन् । बच्चालाई खाना खानु अघि र पछि साबुन पानीले राम्ररी हात धुने बानी बसाल्नुहोस्। बाहिर निस्कँदा बच्चाको हात सफा गर्न नबिर्सनुहोस्। सरसफाइमा ध्यान नदिँदा शरीर निमोनिया, रुघाखोकी, रुघाखोकी आदिको सिकार हुन्छ ।

३. मुख र नाक छोप्ने
धेरै सहरमा प्रदूषणको स्तर बढेको छ । स्वस्थ रहन आफ्नो मुख र नाक छोप्न नबिर्सनुहोस्। त्यसो नगर्दा बच्चाको फोक्सोमा संक्रमण हुन सक्छ। यस समयमा कोभिडको खतरा टरेको छैन, त्यसैले बच्चासँग सावधान रहनुहोस्। यदि तपाईंको बच्चाले फ्लूको खोप लगाएको छैन भने, चिकित्सकको सल्लाहमा लगाउन सक्नुहुन्छ ।

४. जाडोमा छालालाई संक्रमणबाट बचाउनुहोस्
बालबालिकाको छाला निकै संवेदनशील हुन्छ । संक्रमणबाट बच्न छाला सफा राख्नु जरुरी छ। बालबालिका विद्यालयबाट फर्कँदा हात, खुट्टा र अनुहार राम्ररी सफा गर्नुपर्छ । छालामा कुनै प्रकारको इन्फेक्सन भएमा एन्टिबायोटिक वा एन्टिसेप्टिक क्रिम प्रयोग गर्ने ।

५. जाडोमा कपाल सफा गर्ने
चिसो दिनमा बालबालिकाको कपाल हप्तामा दुई पटक सफा गर्नुपर्छ । कपालमा चाया वा जुँगा भएमा बालबालिकालाई चिलाउने र रिस उठ्ने हुन सक्छ। जाडोमा पनि कपाल फोहोर हुने गर्छ । बच्चाको कपाल धेरै लामो हुनु हुँदैन भन्ने कुरामा ध्यान दिनुहोस्। समय समयमा कपाल काट्नुहोस्।

यी टिप्सलाई ध्यान दिएर जाडोमा बच्चाको स्वास्थ्य राम्रो बनाउन सकिन्छ । – (ओन्ली माई हेल्थबाट)

Post Comment